صادرات ماهیان خاویاری مازندران سه برابر شد

مدیر کل شیلات مازندران اعلام کرد، ارزش صادرات ماهیان خاویاری پرورشی استان در سه ماهه سال به ۱۰ میلیون دلار رسید که بیشتر از سه برابر مدت مشابه سال گذشته است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، ولی الله محمدزاده، صادرات سه ماهه سال گذشته را سه میلیون دلار اعلام کرد.

وی افزود: با توجه به سرمایه گذاری‌های قابل توجه در حوزه پرورش ماهیان خاویاری در چند سال گذشته، از این پس هر سال تولید خاویار و گوشت ماهیان خاویاری افزایش خواهد داشت.

محمدزاده پیش بینی کرد که امسال بیش از ۲ هزار تن گوشت ماهی و ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی تولید و به بازارهای هدف در اروپا و آسیا صادر شود.

بر اساس آمار شیلات، در حال حاضر ۱۸ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در مازندران فعال است.

*** بزرگترین مزرعه پرورش ماهیان خاویاری خاورمیانه
مدیرکل شیلات مازندران با اعلام این که مزرعه پرورش ماهیان خاویاری منطقه چپکرود مازندران یکی از بزرگترین مزرعه پرورش ماهیان خاویاری خاورمیانه است، اظهار داشت:

ظرفیت این مرکز سالانه بیش از ۲ هزار تن گوشت خاویار و ۳۰ تن خاویار است.

وی میزان تولید گوشت ماهیان خاویاری در سال گذشته را یک هزار و ۵۰۰ تن به همراه یک هزار و ۸۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی اعلام کرد.

محمدزاده افزود: به بار نشستن طرح‌های پرورش ماهیان خاویاری سبب افزایش تولید و صادرات این ماده غذایی پرتئینی پر طرفدار در استان شده است.

ایران به عنوان یکی از پنج کشور حاشیه دریای خزر حدود ۹۲۲ کیلومتر از ساحل این بزرگترین ذخیرگاه ماهیان خاویاری را در اختیار دارد و برای بازسازی محیط زیست این ماهی ارزشمند، صید مسئولانه، برخورد با قاچاق و کاهش آلودگی‌ها را در دستور کار قرار داده است.

ایران در گذشته به ویژه در دهه ۶۰ شمسی با تولید سالانه حدود ۳۰۰ تن خاویار دریایی از جمله کشورهای مهم تولید کننده خاویار در جهان بوده است اما به خاطر جلوگیری از انقراض این آبزی بسیار ارزشمند بنا به تصمیمات جهانی برداشت خاویار از سال ۲۰۱۰ تاکنون از دریای خزر ممنوع شد.

خاویار به تخمک‌های بارور نشده حاصل از تخمدان جنس ماده ماهیان خاویاری گفته می‌شود که به مروارید سیاه مشهور است .

*** خاویار مناسب برای درمان بیماری‌های افسردگی و قلبی ـ‌ عروقی
خاویار سرشار از ویتامین‌ها، املاح معدنی، پروتئین و چربی است که مصرف آن در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های التهاب مفاصل، دستگاه گوارش و سرطان بسیار موثر است.

این ماده غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا ـ ۳ است، لذا برای درمان بیماری‌های افسردگی و قلبی ـ‌ عروقی نافع است و سرشار از آهن بوده، به همین دلیل مصرف‌ آن به افراد مبتلا به کم‌خونی ناشی از کمبود آهن توصیه می‌شود.

محمدزاده با بیان اینکه ماهیان خاویاری ایران از جایگاه ویژه ای در جهان برخوردار است، گفت:

سالانه خاویار کشور ما به بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، فرانسه و ایتالیا صادر می‌شود و در مقایسه با تولید کشورهای دیگر از بازار جهانی خوبی برخوردار است.

مدیرکل شیلات مازندران با بیان اینکه پارسال ۹۵ هزار تن انواع آبزیان به ارزش ۸۰۰ میلیارد تومان در استان تولید شد، افزود:

سرمایه گذاری در حوزه شیلات در سه سطح کوچک ، متوسط و کلان برنامه ریزی و مورد حمایت جدی سازمان قرار دارد.

*** فعالیت ۱۹۰ مرکز عرضه ماهی زنده در استان مازندران
وی با بیان اینکه در سه سال اخیر ۲۳۰ مزرعه با سرمایه گذاری خرد ۵۰ تا ۵۰۰ میلیون تومانی در حوزه پرورش ماهیان سرد آبی قزال آلا و گرم آبی کپور ایجاد شد، افزود :

۱۰۰نفر از این سرمایه گذاران فارغ التحصیلان رشته شیلات هستند.

محمد زاده پرورش ماهیان خاویاری با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون تومان تا چهار میلیارد تومان را سرمایه گذاری متوسط در حوزه شیلات معرفی کرد و گفت:

طرح پرورش ماهیان خاویاری در قفس و پرورش ماهیان خاویاری در سواحل دریای خزر با سرمایه گذاری بیش از پنج میلیارد تومانی نیز به عنوان سرمایه گذاری کلان در حال افزایش است.

مدیر کل شیلات مازندران از فعالیت ۱۹۰ مرکز عرضه ماهی زنده در استان خبر داد و افزود :

سرانه مصرف ۱۰کیلو گرمی کشور با متوسط سرانه مصرف ۲۲ کیلو گرمی دنیا فاصله معنا داری دارد و هدف شیلات افزایش سرانه مصرف در کشور است.

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیر کل شیلات مازندران افزود :

مازندران رتبه نخست تولید انواع آبزیان پرورشی را دارد که باید بازار تولیدات آن با بالا بردن سرانه مصرف استان و کشور گسترش یابد.
برچسب ها:

مازندران